x
Filtre
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Kral Ağacı Tesbihler

Kral Ağacı Tesbihler,üretildiği kral ağacının sert bir malzeme olmasından ötürü son derece sert ve elle işlenmesi zor olan bu nedenle de işçiliği fazla ve değerli olan tesbih modellerinden birisidir. Kategori içerisinde birçok farklı kral ağacı tesbih modelleri vardır. Bu modeller arasından her erkeğin zevkine ve beğenisine hitap eden onlarca ürün bulabilirsiniz.

Kral Ağacı Tesbih Özellikleri

Çin’de yetişen ve Türkiye’nin de birçok bölgesinde yetişebilen kral ağacından üretilen tesbih modelleri, son derece sert ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu özelliği sayesinde eğer sevdiğiniz ve değer verdiğiniz bir erkeğe hem kıymetli hem de anlamlı bir hediye almak istiyorsanız kral ağacı tesbihler en anlamlı hediye seçenekleri arasındadır.

PAULOWNIA, Dünyanın en hızlı büyüyen, kaliteli ve sert kereste elde edilebilen, yaprakları hayvan yemi veya yeşil gübre olarak kullanılabilen, toprak verimini arttıran ve dikildiği alanlarda tarım yapılabilmesine imkan veren, hava kirliliğini önleyen, iklim yumuşatıcı etkisi olan çok yönlü bir ağaçtır.

Anavatanı Çin olan Paulownia ağacı dikildiği yıl 8-8.5 mt. Boylara ulaşabilen bir ağaçtır. Bir yılda 10,38 mt. büyüyen Paulownia Elongate türü bir ağaç dünya rekorunu elinde bulundurmaktadır. 5 yılda kesilecek büyüklüğe ulaşır. En ekonomik kesim yaşları ise 11-18 yaş aralığıdır. 10 yaş üzeri ağaçların kereste kalitesi daha yüksek ve ekonomik değeri daha fazladır. Paulownia ağacı 70-80 yaşlarına kadar yaşar. Kök sistemi çok güçlüdür ve aynı kök sistemi 8-10 defa kullanılabilmektedir. Bir kere dikildikten sonra yeni fide yatırımına gerek yoktur.

Kral Ağacı Nerede Yetişir? 

Kuzey Yarımküre'de yaklaşık olarak 24 milyon arazide tarım için bulunan, peyzajlarda, sanayi ormanlarında ve özellikle kereste için yetiştirilmesi sağlanan bir ağaç türüdür. Bu ağaç türünün ortalama ömrü 70 yıl kadardır. Ağaç dikildikten sonra uygun şartlar sağlanırsa 5-7 yıl arasında kesim aşamasına gelir. Kesimi gerçekleştirilen ağacın bir sonraki yıl kesilen yerinden tekrar sürülmekte ve tek bir sürgün bırakıldığında kökü hazır olduğu için daha çok kesim aşamasına gelinmektedir. Bir defa dikim yapıldıktan sonra ayı bitkiden 60 ila 70 yıl kadar verim elde edilmesi mümkündür.

 

Kral Ağacı karasal iklimin olduğu yerler dışında her yerde yetiştirilen ağaç türüdür. Ortalama +8 sıcaklığında büyümeleri olasıdır. 24 ila 29 derece arasında en iyi gelişme evresi gerçekleşmiş olur. Bu ağaç türü, bol güneş ve ışık içeren yerleri sever. Gölgede kaldığı takdirde ölürler. Yağışı düzenli olan yerlerde 500-2000 mm kadar yağış alan yerlerde sulama ihtiyaç duymayan ağaçtır. Kuvvetli ve rüzgarlı yerlerde ise ağaç dikiminden iki yıl önce kral ağaçlarının arası sık tutulur ve o şekilde dikim yapılır.

Böylece kuvvetli rüzgarların bile olumsuz etkisi pek görülmez. Kral ağacı; kumlu, geçirgen, derin, gevşek yapılara sahip topraklardan hoşlanır. Bu ağaç türü fakir topraklara da dayanıklıdır ancak zengin ve çeşitli topraklarda daha iyi gelişimi sağlanır. Çok yağışın olduğu zamanlarda topraktaki su düzeyi 1.5 metreden fazla olmamalıdır. Bu bitki, kış aylarında dinlenir. Dikildiği toprağın ise pH seviyesi 6 ila 8 arasında olması gerekir.

 Bu ağacın en önemli özelliği kısa sürede uzun boylara erişebilmesidir. 1 senede yaklaşık olarak 7 metreye kadar uzanır. Kokusunun da hoş olması sebebi ile parfüm ve tespih sanayisinde kullanılabilir. Bu ağacın görüntüsünün de çok güzel olduğu bilinir. Çok çeşitli ve farklı çevresel koşullara dayanabilen bir ağaç türüdür. Çok yüksek rakımlara sahip bölgelerde yetişmesi mümkün değildir. Yağış alan, güneşli alan yerleri seven bir ağaçtır. Bu ağacın yaprakları normalden çok daha büyüktür ve çok tüylüdür. Tarım, mobilya, arı besiciliği, kağıt, kereste, verimsiz toprak ıslahatı, peyzaj yapımı gibi pek çok alanda katkısı bulunan bir bitkidir. Bunların yanı sıra erezyonları önlemede, hayvancılıkta da kullanıldığı bilinir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.