x
Filtre
Toplam 6 ürün görüntüleniyor.

Rus Oltusu Tesbihler

Rus oltusu tesbihler; Gürcistan’dan çıkarılan Oltu taşının işlenmesi ile yapılır. Oltu taşı, manyetit adı verilen bir tür madendir. Yarı değerli taşlar arasında yer alır. Oltu taşı çıkarıldığı bölgelere göre ikiye ayrılır. Erzurum Oltu taşı ve Rus Oltu taşı şeklindedir. Fakat, Rus oltusu, Gürcistan’dan çıkarılır. Rus oltusu taşını, özel el yapımı işçiliğe ve farklı detaylara sahip tesbih modelleri bulunur. Gümüş işlemeli, karpuz yarma, arpa kesim, kazaz püsküllü, silindir kesim, oval olimpiyat sarma, oval pirinç sarma, Osmanlı tuğrası işlemeli, 8’li Pirinç Karpuz dilimi işleme, üç hilal işlemeli, çapraz karpuz işlemeli, sarı işlemeli gibi çeşitli modellere ve detaylara sahiptir. Rus oltusu tesbihler ve diğer tesbih modellerini daha detaylı bir şekilde sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz.

Oltu Taşı Nedir

Oltu taşı Manyetit adı verilen bir tür madendir. Yarı değerli taş gruplarında yer alır. Oltu taşının  bir adı Kara kehribardır. Oltu taşı özellikleri kapsamında, kehribar ile özdeşleştirilir.  Oltu taşı; siyah, koyu kahve, sarı, nadiren de gri-yeşilimsi olabilir. Genel olarak takı çeşitlerinde, teşbihlerde ve aksesuarlarda kullanılır. Oltu taşı ikiye ayrılır; Erzurum’dan çıkarılan Erzurum Oltu taşı bir diğer ise Rus Oltusu, fakat Rus adı verilen Rus oltusu, Gürcistan’da çıkarılmaktadır. Hakiki Oltu taşı ile Rus Oltusu arasında fazla bir fark bulunmaz. Rus oltusu tesbihler ile Erzurum Oltusu tesbihler genel olarak aynı özelliklere sahiptir. Sadece; hakiki Oltu taşı parlak siyah renge sahiptir. Kağıda ya da  duvara sürüldüğünde kahverengi renge boyar. Rus Oltusu ise kahverengi rengine yakındır. Duvara sürüldüğünde daha açık renge boyar.

 Oltu taşının (Kara kehribar) faydaları; Pozitif düşünmeyi sağlar. Depresyon, sıkıntı, anksiyete bozukluğu gibi rahatsızlıklar üzerinde olumlu etki bırakır. Halk dilinde, şans taşı olarak da bilinir. Gerginlik giderici, sabır verici özelliklere sahiptir. Oltu teşbihine olan ilgi ise tarihe dayanır. Osman arşivlerine bakıldığında, mevki sahibi insanların özellikle Oltu tesbih kullandığını görmekteyiz. Uğurlu sayılan Oltu taşı, nazara karşı etkili olduğundan nazarlık olarak tercih edilir.

Rus Oltusu Tesbih Modelleri

Rus oltusu tesbih modelleri; gümüş işlemeli, karpuz yarma, arpa kesim, kazaz püsküllü, silindir kesim, oval olimpiyat sarma, oval pirinç sarma, Osmanlı tuğrası işlemeli, 8’li Pirinç Karpuz dilimi işleme, üç hilal işlemeli, çapraz karpuz işlemeli ve sarı işlemeli gibi çeşitli detaylara sahip modelleri bulunur. Rus oltusu tesbihlerin, genel olarak fiyatları uygun seçeneklere sahiptir.

Rus oltusu tesbihlerin bazı modelleri şöyledir:

 

  • Oltu Taşı Tesbih - 925 Ayar Osmanlı Armalı
  • Oltu Kesme Tesbih Sarı işlemeli 925 Ayar püsküllü
  • Karpuz Yarma Arpa Kesim Mükemmel İşçilik 925 Ayar Gümüş Püsküllü
  • Gümüş İşlemeli İSİM Yazılı Kazaz Püsküllü Oltu Tesbih
  • Gümüş Taneleri İle İsim Yazılı OLTU Tesbih
  • Oltu Tesbih Silindir Kesim 925 Ayar Gümüş Püsküllü
  • Oltu Tesbih Sade İşlemesiz Tesbih
  • Oltu Tesbih Oval Olimpiyat Sarma
  • Oltu Tesbih Oval Pirinç Sarma
  • Oltu Tesbih Osmanlı Tuğrası İşlemeli

 

Rus Oltusu Tesbih Fiyatları

Rus oltusu tesbih fiyatları, genel olarak uygun bütçeye sahiptir. Fiyatları 85 TL ile 220 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Oltu taşı tesbih sade işlemesiz tesbih modelinin fiyatı 85 TL ile en uygun bütçeye sahiptir. En pahalı modeli ise Oltu taşı tesbih 925 Ayar Osmanlı Armalı modelidir. Tesbih modellerinin detayları ve işleme özellikleri kapsamında, fiyatları bu civar arasında değişkenlik gösterir. Uygun bütçeye sahip Rus oltusu tesbih modellerinden herhangi birini zevkinize göre tercih edebilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.