x

Filtre
Toplam 23 ürün görüntüleniyor.

Sıkma Kehribar Tesbih

Sıkma Kehribar Tesbih modelleri, hoş görünümü ve pratik kullanımı sayesinde tesbih severlerin tercihleri arasında yer alan modellerin başında gelir. Tamamen el işçiliği ile üretilen bu modeller, günlük kullanıma rağmen uzun yıllar kullanabileceğiniz tesbih modelleridir. Ayrıca kullandıkça formunu değiştiren sıkma kehribar tesbihlerini, çekmeniz daha kolay hale gelirken renkleri de farklılaşabilir.

Sıkma Kehribar Tesbih Özellikleri

Sıkma kehribar taşı, sert bir yapıya sahip olsa da sıkma kehribar tesbih modelleri, gayet yumuşak bir yapıya sahiptir. Ayrıca sürekli kullanımda eskimemekle birlikte tam aksine tesbihi çekmeniz daha kolay ve daha zevkli hale gelir. Bununla birlikte kullandıkça renk değişimi olması erkeklerin en çok ilgisini çeken özelliklerinden birisidir.

Sıkma Kehribar

Sıkma kehribar; Amberoid denilen yarı sentetik özelliğine sahip, Kehribarın taklitlerinin yan türü olduğunu söyleyebiliriz. Mısırlı bir kimyacı tarafından, 1700 yıllarında bulunmuştur. Adına ise faturan adı verilmiştir. Sıkma kehribar bileşen yapısında; doğal kehribar tozları, tropik reçineler, sakız reçinesi, fenol neft -ana bileşen ve doğal boyalar bulunur. İçeriğindeki kehribar tozunun oranı net olarak bilinmemektedir. Sıkma kehribar üretiminin icraatı, tesbih sektörü için bir ödül olarak nitelendirilmiştir. İcadından sonra; Mısır, Suriye ve Türkiye tesbih kültüründe yaygın bir şekilde üretilmeye başlanmıştır. Daha sonra ise; Irak, İran Suriye, Afganistan, Yemen, Nepal, Afrika, Almanya gibi ülkelerde farklı yapıya sahip, sıkma kehribar üretimi durmuştur. Yani ikinci dünya savaşından sonra, 1940 yıllarında üretimi durmuş ve formülü de unutulmaya yüz tutmuştur. Günümüzde ise sıkma Kehribar; 70-300 yıl arasında antik değeri ile Türkiye dahilinde farklı ülkelerde de özel koleksiyonlarda yer alır. Arap, Türkiye, Alman, İngiliz gibi ülkelerde milyar dolarlık değeri ile özel koleksiyonlara sahiptir.

Sıkma Kehribar Tesbih

Kehribar; çamgiller familyasının çam türü Pinus Succinifera ağaçların fosilleşmiş reçinesine denilir. Eski zamanlardan günümüze yansıyan özellikleriyle; takı ve süs eşya yapımında kullanılan bir tür taş değerindedir. Açık sarı, kızıl ve yarı saydam özelliğine sahiptir. Kehribar tesbih bu özel kehribarın işlenmesi ile elde edilir. Sıkma kehribar tesbih ise; sıkma kehribar formülünün icadı kapsamında farklı sektörlerde de kullanılmaya başlanmıştır. Tesbih sektörü de bunlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Sıkma yöntemi dahilinde, sıkma kehribar tesbih işlemeciliği açısından da önemli bir yere sahip olmuştur. Hakiki kehribar özelliğinde olmasa dahi benzer özellikleri ile dikkat çekicidir. Ayrıca fiyatı da orijinal kehribar tesbihlere oranla daha uygundur. Sıkma kehribar tesbihlerin, önemli bir diğer özelliği ise farklı renklere sahip tesbih modelleri bulunmasıdır. Sarı, yeşil, kahverengi, mavi gibi renklere sahip, sıkma kehribar tesbih modellerini daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Kehribar Nedir?

Kehribar; çam türü olan Pinus Succinifera ağacının fosilleşmiş reçinesinin, uzun bir süreçten geçerek olgunlaşmış haline denir. Genellikle kozalaklı ağaçların reçinesinden oluştuğu tespit edilmiştir. Ancak tropikal çiçekli ağaçlarda da görüldüğünü söyleyebiliriz. Reçineler, salgılandığı ağaçla beraber ya da tek başına; lagün, delta gibi farklı ortamlara taşınır. Milyonlarca yıl sonra taşındığı ortamlarda, reçine kalın tabakaların altında kalır. Bu süreçte reçine; basınç ve sıcaklık gibi etkenlere maruz kalır, sert bir yapıya sahip olur ve en son kehribar denilen taşa dönüşür. Kehribarın orijinal oluşu, bu gelişim evresindeki geçen sürece etkilendiği basınç ve sıcaklık gibi etkenlerin gücüyle alakalı bir durumdur. Kehribarın gelişim sürecindeki basınç, sıcaklık yeterli olmadığında, reçine gerçek anlamda kehribar olmaz. O zaman olgunlaşmamış olan kehribara copal denir. Bu nedenle ağaçlardan elde edilen reçinelerin hepsi, gerçek anlamda kehribar değildir. Ciddi anlamada olgunluğa erişmiş kehribar, genellikle Baltık ülkelerinden çıkarılır. Çıkarılan kehribar çeşitli eşya, süs eşyası yapımında kullanılır. Tesbih dünyasında da kehribar taşının ayrı bir yeri vardır. Tesbih kehribar taşının anlamıyla, kültürel ve mistik değer kazanır.

Tesbih Kehribar

Tesbih kehribar; özel kehribar taşının işlenmesiyle ya da sıkma, parça kehribar türleri dahilinde elde edilir. Kehribar tesbih ustalarının ellerinde, paha biçilemez bir değere sahip olur. Kehribarın, geçmişten günümüze fiziksel, psikolojik gibi açılardan çeşitli faydaları olduğuna inanılır. Mistik bir değere sahip olan kehribar, tesbih kültürü ile özdeşleştirildiğinde bütünleyici bir kültürü bizlere sunar. Ayrıca kehribar, çeşitli hastalıkları iyileştirir, psikolojik rahatsızlıklara da iyi gelir. Negatif düşünleri, enerjileri iyileştirici güce sahiptir. Kehribarın, hayata olumlu bakmaya yardımcı olduğu ifade edilir. Kehribar taşının, mistik gücü ve kültürel değeriyle alakalı kehribar içeriğini inceleyebilir ve faydalarını öğrenebilirsiniz.

Kehribar taşının mistik gücü nedeniyle, tesbih yapımında da özellikle tercih edilen malzemelerden biri olma özelliğine sahiptir. Aynı şekilde kehribar tarihte çeşitli ülkelerde, farklı obje yapımında özellikle kullanılan ürünlerden biridir. Kehribar tesbih işlem ve yapım aşamasına göre, farklı modellere sahiptir. Damla kehribar, parça kehribar, sıkma kehribar ve dominik kehribardır. Aynı zamanda tesbih modelleri de kendi içinde farklı özelliklere sahiptir. Tesbih modelleri; gümüş kehribar tesbihler, püskül detaylı, kazaz örme, gümüş kazaz örme, sallama sistemli, kapsül kesim, kazaz püsküllü gibi farklı özelliklere sahiptir. Kehribar tesbihlerin fiyatları, modelleri ve özellikleri kapsamında değişkenlik göstermektedir.

Sıkma Kehribar Tesbih Modelleri

Sıkma kehribar tesbih modelleri, işleme aşamasına ve tercih edilen ürün detaylarına göre farklılık göstermektedir. Her biri farklı detaya ve özelliklere sahiptir. Altın işlemeli, gümüş işlemeli, kazaz püsküllü, gümüş püsküllü, usta işi el yapımı gibi farklı detayları ile rengarenk modelleri mevcuttur. Kehribar, fizyolojik ve psikolojik açıdan önemli özelliklere sahiptir. Çeşitli hastalıkları iyileştirici gücü olduğuna inanılır. Ayrıca psikolojik açıdan sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkisi vardır. Orijinal kehribar takısı ya da süs eşyası dahilinde, faydalarından yararlanabilirsiniz. Tesbih kullananlar içinde, kehribar tesbihler bu yönden önemli bir ayrıcalığa sahiptir.

 • Sıkma kehribar tesbih - altın kaplama gümüş püsküllü
 • Yeni sıkma kehribar tesbih süzme renk
 • Yeni sıkma kehribar tesbih silindir kesim
 • Sıkma kehribar tesbih yeni model
 • Sıkma kehribar 925 Ayar gümüş Püsküllü zeytin yeşilli tesbih
 • Parlement mavisi sıkma kehribar Altın kaplama püsküllü tesbih
 • Sıkma kehribar tesbih - Arpa kesim çay yeşili renk
 • Ateş sıkma kehribar kırmızısı - renk ay yıldız gümüş püsküllü
 • Hareli su yeşili sıkma kehribar tesbih
 • Silindir kesim deniz mavisi - sıkma kehribar tesbih
 • Hareli ateş sıkma kehribar - usta işi sistemli tesbih
 • Selamet Şeker - Çeşm-i Bülbül Halkalı imameli - sıkma ateş kehribar tesbih
 • Mevlana İmameli Ateş Kehribar Tesbih Usta işi
 • Ateşi sıkma kehribar tesbih gümüş tasarım
 • Sarı renk kapsül kesim - Sıkma kehribar kazaz püsküllü

Sıkma Kehribar Tesbih Fiyatları

Sıkma kehribar tesbih fiyatları, usta işi el yapımı gibi özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. İşleme detaylarında yer alan özellikleri de fiyatını etkiler. Sıkma kehribar tesbihlerin fiyatları; 210 TL ile 4 bin TL arasında değişmektedir. En pahalı sıkma kehribarın fiyatı; 4, 225 TL ile Ateş Kehribar 99’lu Selamet Şeker tesbih modelidir. Tane kalınlığı 5 mm şeklindedir. Özel usta el yapımı kehribar işçiliği ile yüksek fiyata sahiptir. Özel el yapımı tesbih modellerinin fiyatları  yüksektir, diğer sıkma kehribar tesbihleri ise daha uyguna bulabilirsiniz.

Kehribar sıkma tesbih modelleri; gümüş püsküllü, kazaz püsküllü, gümüş işlemeli kehribar gibi özelliklere sahiptir. Ayrıca; sarı, yeşil, kırmızı, yosun yeşili, mavi, fuşya gibi birbirinden özel renklere sahiptir. Sizlerde özel kehribardan elde edilen tesbih modellerini, sitemiz üzerinden daha detaylı inceleyebilirsiniz. Böylece görsellerini yakından inceleme fırsatı elde edebilirsiniz. Kehribar tesbihlerin fiyatları ve sıkma kehribar modellerinin fiyatları; özel usta işi özellikleri ve detayları kapsamında değişkenlik gösterir. Her kehribar modeli ve kehribar tesbih işlemesi farklı fiyat seçeneklerine sahiptir. Sizin için en uygun olan, kehribar tespih seçenekleri kapsamında fiyat seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Tesbih modelleri ve kehribar tesbih modelleriyle alakalı bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkma Kehribar Tesbih

Sıkma kehribar tesbihlerin, bileşen yapısında farklı malzemeler bulunur. Sıkma adı altındaki bu sentetik malzemeler plastik değildir. Plastik polimer, yani zincirleme reaksiyonu diyebiliriz. Sıkma adı; maddelerin gösterdiği reaksiyonlarla alakalı bir durumdur. Sıkma kehribar tesbihlerin, en belirgin özellikleri arasında; plastik tesbih modellerinde renk değişimi olmaz, fakat plastik polimer maddesinin reaksiyonu dahilinde, sıkma tesbihler renk değişimi gösterir. Tesbihler kullanıldığı süre boyunca; renkleri koyulaşır,  her ele alındığında daha güzel bir görselliğe sahip olur.

Sıkma Kehribar Tesbih

Sıkma kehribar tesbih; isminden de anlaşılacağı üzere, bileşen yapısında farklı malzemeler bulunur. Sıkma adındaki bu sentetik malzemeler, plastik değildir. Plastik polimer adına sahip, zincirleme reaksiyonu diyebiliriz. Sıkma adı maddelerin gösterdiği reaksiyonlar alakalı bir durumdur. Plastik tesbih modellerinde renk değişimi olmaz, fakat plastik polimer maddesinin reaksiyonu farklı olduğundan dolayı, sıkma tesbihler renk değişimi gösterir. Renkleri koyulaşır, ele alındığında  daha güzel bir görünüme sahip olur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.