x
Filtre
Toplam 8 ürün görüntüleniyor.

Venge ağacı, Afrika'da yetişen tropikal bir ağaç türüdür. Gabon, Kongo, Batı Afrika, Kamerun, Zaire ve Tanzanya gibi Afrika ülkelerinde yetişir. 

Venge ağacı boyu 15-20 metreye, çapı 1 metreye ulaşabilen tropikal bir ağaçtır. Açık damarlı, siyaha yakın koyu kahverengi renkli ve belirgin damarlı olması sebebiyle oldukça dekoratif ve şık görünümlüdür. Oldukça sert ve yoğun bir ağaçtır. Bu nedenle ağır bir ahşap işçiliği gerektirir. Mantar, termit ve böceklere karşı dayanıklıdır ve kolay kesilme özelliğine sahiptir. Kolay boya tutmasa da cilalanması oldukça kolaydır. Güçlü yapısı sebebiyle tornada işlenmeye uygundur. Alttaki açık ve üstteki koyu rengi sebebiyle ince işçilik ister.

Venge Ağacı Faydaları Nelerdir?

Venge ağacı; koyu çikolata rengi, zengin ve şık görünümü sebebiyle her türlü dekoratif ürün ve mobilya yapımında sıklıkla kullanılır. Göze hoş gelmesinin yanı sıra Afrika geleneksel tıp tedavi yöntemlerinde de yoğun bir kullanımı vardır. Venge ağacının kabukları cilt sorunları, diyabet, yüksek ateş, fıtık, karaciğer hastalıkları, romatizma ve kabızlık gibi pek çok hastalığın tedavisinde ilaçlarda kullanılır. Açık yaralara, çiçek hastalığına ve epilepsiye de iyi gelir. Bal üretiminde arıların sıklıkla tercih ettiği ağaçlardan olduğu için sürdürülebilirlik için oldukça önemlidir.

Venge ağacı, kendine has rengi ve belirgin damarlarıyla oldukça şık görünümlü bir ağaçtır. Bu nedenle ahşap işçiliği, dekoratif ürünler ve mobilya yapımında kullanımı yaygındır. Dayanıklı ve yoğun bir malzeme olduğu için parke yapımında da kullanılır. Marangozluk işlerinde, kaplamalarda, dekorasyon ürünlerinde, tespih ve takı tasarımında kullanımı yaygındır. Ayrıca tedavi edici özellikleri sebebiyle ilaç bileşimlerinde de kullanımı mevcuttur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.