x
Kademi Şerif- Nali Şerif Hikmetleri

Kademi Şerif- Nali Şerif Hikmetleri

09 Ocak 2022

Kademi Şerif- Nali Şerif Hikmetleri ve Müslümanlar için önemi oldukça büyüktür. Hem Osmanlı hem de İslam kültürü içerisinde Kademi Şerif ve Nali Şerif’in çok kıymetli bir yeri bulunmaktadır. Özellikle Nali Şerif insanların imanını kuvvetlendirdiği gibi tüm kötülüklerden de onları korumaktadır.

Kademi Şerif- Nali Şerif Hikmetleri

Kademi Şerif

Nali Şerif, Hz. Muhammed (SAV)’in sandaletidir. Kademi Şerif ise Nali Şerif’in bir diğer ismi olarak tanımlanmaktadır. Kademi Şerif topuksuz ve parmak arası bir yapıya sahip olan sandalet olarak tasvir edilmektedir. Günümüzde özellikle İslam dünyası içerisinde Peygamber Efendimizi anlatan simgelerden biri olarak Kademi Şerif büyük bir yere ve öneme sahiptir.

Kademi Şerif, ilk kez İsmail Ağa cemiyeti aracılığı ile İslam alemine tanıtılmıştır. Bunun yanı sıra İslami bir obje olarak artık sembol haline dönüşen Kademi Şerif pek çok eşyanın üzerine de işlenmiştir. Özellikle evlere asılacak dekoratif eşyalarda, şallarda ve kolyelerde Kademi Şerif işlemleri sıklıkla görülebilmektedir.

Kademi Şerif Taşımanın Hikmetleri

●Hamile kadınlar Kademi Şerif’i taşıdığı zaman Allah’ın yardımı ile daha sağlıklı ve daha kolay bir şekilde doğum yapabilmektedir.

●Büyü, muska veya sihir gibi kötü niyetli olarak yapılan her türlü şey Kademi Şerif taşıyan kişiye kesinlikle tesir etmemektedir.

●Kademi Şerif bulunan bir gemi asla batmaz.

  • Kademi Şerif bulunan bir ev asla yanmaz ve bununla birlikte hiçbir kötülük o eve musallat olmaz.

●Şeytanlardan ve cinlerden korunmak için de kişilerin üzerinde Kademi Şerif taşıması oldukça etkilidir.

●Kademi Şerif taşıyan kişi duasını okuduktan sonra uyursa rüyasında Peygamber Efendimizi görür.

●Kademi Şerif’i, sürekli olarak üzerinde taşıyan kişi etrafındaki ve evresindeki tüm insanlar tarafından büyük bir saygı kazanır ve aynı zamanda da kabul görür.

Nali Şerif Hikmetleri

  • Nali Şerif taşıyan kişi her işini daha kolay bir şekilde halledebilmektedir. Yapılması gereken en zor iş bile Nali Şerif taşıyan kişi için daha kolay gelebilmektedir.

●Eğer kişinin çok zor ve ağır bir hastalığı var ise Nali Şerif taşıması ve kalpten dua etmesiyle Allah’ın da takdiri ile daha kısa sürede sağlığına kavuşabilmektedir.

  • Nali Şerif resmini yanında bulunduran kişiler azgınlarından ve düşmanların her türlü saldırısından da kendini korumaktadır. Özellikle kıskanç ve kem gözlü kişilerin nazarından korunmak için Nali Şerif taşınması oldukça etkili olabilmektedir.
  • Nali Şerif taşıyan kişi yürekten dua ederek inanırsa Peygamber Efendimizin kabrini ziyaret etmeye de nail olacaktır.

Nali Şerif’in hikmetlerinden faydalanmak için Nali Şerif taşıyan kişinin oldukça kuvvetli bir imana sahip olması gerekmektedir. Ancak bu şekilde Nali Şerif’in hikmetlerinden ve mucizelerinden yararlanabilmektedir. Sadece evinize asmak veya bir kolye ya da şal gibi bir aksesuar ile üzerinizde taşımak Nali Şerif’i hikmetlerinden yararlanmak için yeterli olmayacaktır. Bunun için imanlı olmak ve ibadetleri de yapmak gerekmektedir.

Kademi şerif günümüzde özel ve dini günlerde Topkapı Sarayı içerisinde sergilenmektedir. Taş ve tuğla zemin üzerinde bulunan ayak izi Nakş-ı Kadem-i Saadet olarak tanımlanmaktadır. Topkapı Sarayı içerisinde dört tanesi taş ve iki tanesi de tuğla olmak üzere Peygamber Efendimize ait olarak toplamda 6 adet ayak izi bulunmaktadır.

Bu ayak izleri içerisinde en önemlisi ve en kıymetli olan altın çerçeve içerisinde bulunan Peygamber Efendimizin Miraca çıkarken bastığı taştaki ayak izi olarak bilinen izdir. Bunlar haricisinde Sultan 3. Mustafa ve Eyüp Sultan Türbeleri içerisinde de Kademi Şerifler bulunmaktadır.

Kutsal emanetler içerisinde gösterilen Kademi şerifler günümüzde de özenli bir şekilde korunmaya devam etmektedir. Bununla birlikte Osmanlı dönemi içerisinde de devlet adamları ve padişahlar tarafından en özenle korunan kutsal değerler içerisinde yine kademi şerif de bulunmaktadır.

Nali Şerif’in imanlı olan kişiler tarafından muhafaza edilmesi ve sembolünün taşınması oldukça önemlidir. Her türlü kazadan ve beladan korunmak için taşınması gereken Nali Şerif aynı zamanda bulunduğu evi ve haneyi de koruma altına almaktadır.

Nali Şerif taşırken onun hikmetlerinden ve mucizelerinden yararlanmak için duasını okumak da oldukça önemlidir. Aynı zaman Nali Şerif sembolünün ve duasının yer aldığı kolyeyi sürekli olarak taşımak kişinin içsel sıkıntılarından kurtulmasını sağlar. Kişinin çevre ile daha uyum içerisinde olmasına da yardımcı olur.

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.