x

Filtre
Toplam 58 ürün görüntüleniyor.

Oltu Taşı Nedir

Oltu taşı, manyetit adı verilen bir tür madendir. Doğal taşların değerini tam olarak taşımıyor olsa da yarı değerli taş gruplarında yer alır. Oltu taşının bir adı da Kara kehribar olarak bilinir.  Oltu taşı siyah, koyu kahve, sarı, gri-yeşilimsi renklere sahip olabilir. Oltu taşı genel olarak takı çeşitlerinde, teşbihlerde ve aksesuarlarda kullanılır. Oltu taşı ikiye ayrılır; Erzurum’dan çıkarılan Oltu taşına, Erzurum Oltu taşı denir. Diğerine ise Rus Oltusu denir. Rus oltusu Gürcistan’dan çıkarılmaktadır. Hakiki Oltu taşı ile Rus Oltusu genel olarak birbirine benzer. Sadece, hakiki Oltu taşının rengi daha parlak ve siyahtır. Kağıda ya da duvara sürtündüğünde, kahverengi rengi boyar. Oysa Rus oltusu kahverengi rengine daha yakındır, duvara sürtündüğünde daha açık bir renge sahip olur.

Oltu taşı, yani kara kehribarın faydaları; pozitif düşünmeye yönlendirir. Depresyon, sıkıntı gibi anksiyete bozukluğu rahatsızlıkları üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Halk arasında şans taşı olarak da bilinmektedir. Kişi üzerindeki gerginlikleri gideren, sabır verici özellikleri ile ilgi çekici olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Oltu taşına olan ilginin tarihe uzanan hikayesinden de pay biçilebilir. Osmanlı kayıtlarına bakıldığında, mevki sahibi kişilerin genellikle Oltu tesbihler kullanıldığı görülür. Uğurlu sayılan Oltu taşı, tarihi kültürel değeri ile daha da ilgi çekmektedir. Ayrıca nazara karşı etkili olduğundan nazarlık olarak da kullanılabilir.

Oltu Taşı Tesbih

Oltu taşı tesbih, iki farklı Oltu taşının işlenmesi ile elde edilir. Hakiki Oltu taşının Erzurum ilçesi olan Oltu’dan çıkarıldığı bilinir. Aynı şekilde Gürcistan’dan çıkarılan Oltu taşına ise Rus oltusu denir. Genel olarak aralarında pek bir fark bulunmaz. Sadece hakiki Oltu taşının rengi siyah iken, diğer Oltu taşının rengi kahverengine daha yakındır. Ayrıca orijinal Oltu taşı ile Rus Oltu taşı arasında fiyat farkı da yüksektir. Rus Oltu taşının işlenmesi ile elde edilen tesbih modelleri daha uygun seçeneklere sahiptir. Oysa hakiki Erzurum Oltu taşının işlemesi ile yapılan tesbih modellerinin fiyatları yüksektir. Genel olarak anlam ve değer açısından bir farkının olmadığı söylenir. Ama orijinal Oltu taşı ile Rus Oltusu taş arasında renkleri farklı olduğundan görsel olarak küçük farklılık yansıyabilir. Oltu taşının işlenmesi ile yapılan tesbihlerin, tarihe baktığımızda uzun yıllardır yapıldığını görülüyoruz. Tarihte çeşitli süs eşyalarında ve özellikle takılarda kullanılan malzemelerden biridir. Aynı zamanda tesbih malzemesi olarak da dikkat çekici özelliklere sahiptir. Oltu taşı tesbih çeşitlerini sitemiz üzerinden daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Oltu Taşı Tesbih Modelleri

Oltu taşı tesbih modelleri; Oltu taşının çıkarılma yerine veya özelliklerine göre ikiye ayrılır. Erzurum ilçesi olan Oltu’dan çıkarılan Oltu taşı hakiki Oltu taşı olup, Erzurum Oltu taşı olarak bilinir. Rus Oltu taşı olarak bilinen Oltu ise Gürcistan’dan çıkarılır. Böylece iki farklı türe sahip olan Oltu taşı, çıkarılma yeri ve özellikleri kapsamında değişken yapıya sahiptir. Hakiki Oltu taşının rengi parlak siyahtır, Rus oltusu taşının rengi ise kahverengine yakındır. Bu nedenle görsel olarak da farklılıklara sahiptirler. Orijinal Oltu taşının işlenmesi ve Rus Oltu taşının işlenmesi ile farklı model tesbihler elde edilir. Görsel olarak ve işleme detayları ile farklı özelliklere sahiptirler.

Rus oltusu tesbihler; Gürcistan’dan çıkarılan Oltu taşının işlenmesi ile yapılır. Erzurumlu Oltu taşının işlenmesi ile de orijinal Oltu taşı tesbih modelleri elde edilir. Fakat, orijinal Oltu taşının işlemesi daha yüksek maliyetlere sahiptir. Rus oltusu ve Erzurumlu Oltusu işlemeli tesbih modellerinin her biri; gümüş işlemeli, karpuz yarma, arpa kesim, kazaz püsküllü, silindir kesim, oval olimpiyat sarma, oval pirinç sarma, Osmanlı tuğrası işlemeli, 8’li Pirinç Karpuz dilimi işleme, üç hilal işlemeli, çapraz karpuz işlemeli ve sarı işlemeli gibi çeşitli modellere ve detaylara sahiptir. Oltu taşı tesbih modelleri daha detaylı bir şekilde sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz.

Erzurum Oltusu Tesbih Modelleri

Erzurum Oltusu tesbih modelleri; Erzurum’un Oltu ilçesinden çıkarılan hakiki Oltu taşının işlemesi ile elde edilir.  Hakiki Oltu taşı olduğundan dolayı, işçiliği ve tesbih işlemesi daha yüksek meblağlara sahiptir. Parlak siyah rengine sahip orijinal Oltu taşı, gümüş işlemeli, sarı işlemeli gibi farklı detay işlemeler ile şık ve hoş bir görünüme sahip olur. Yıldız işlemeli, Firuze işlemeli, gümüş yarım karpuz, boş baklava sarma, çift Çeşmi işlemeli, gümüş sarma, Altın kaplama gibi özel işlemelere sahip modelleri bulunur.

Erzurum Oltusu tesbihlerin bazı modelleri şöyledir:

 • Oltu Tesbih Helezonik İşleme Altın Kaplama ve Püskül
 • 10'lu Karpuz Kesim 14 Ayar ALTIN Erzurum Oltu Tesbih
 • 8'lı Helezonik Kesim 14 Ayar ALTIN Erzurum Oltu Tesbih
 • 8'lı Küre Kesim 14 Ayar ALTIN Erzurum Oltu Tesbih
 • 8'lı YARMA Kesim 14 Ayar ALTIN Erzurum Oltu Tesbih
 • 8'lı Helezonik Kesim 14 Ayar ALTIN Erzurum Oltu Tesbih
 • 6'lı Yarma 14 Ayar ALTIN Erzurum Oltu Tesbih
 • 12'lı Yarma Kesim 14 Ayar ALTIN Erzurum Oltu Tesbih
 • Oltu Tesbih Piramit Firuze İşlemeli
 • Osmanlı Tuğra Oltu Tesbih 8 li Karpuz Yarma Arpa Kesim
 • Oltu Tesbih 12 li Yarma Karpuz Altın İşleme ve Püskül
 • Oltu Tesbih Üçlü Sırt Çevirme İşlemeli
 • Erzurum Oltusu Karpuz Kesim Gümüş İşlemeli Tesbih
 • Oltu Gümüş İşlemeli Tesbih 925 Ayar Püsküllü

 

Rus Oltusu Tesbih Modelleri

Rus oltusu tesbih modelleri; gümüş işlemeli, karpuz yarma, arpa kesim, kazaz püsküllü, silindir kesim, oval olimpiyat sarma, oval pirinç sarma, Osmanlı tuğrası işlemeli, 8’li Pirinç Karpuz dilimi işleme, üç hilal işlemeli, çapraz karpuz işlemeli, sarı işlemeli gibi çeşitli detaylara sahiptir. Rus oltusu tesbihlerin fiyatları, hakiki Oltu taşına göre daha uygun seçeneklere sahiptir.

Rus oltusu tesbihlerin bazı modelleri şöyle:

 • Oltu Taşı Tesbih 925 Ayar Osmanlı Armalı
 • Oltu Kesme Tesbih Sarı işlemeli - 925 Ayar püsküllü
 • Karpuz Yarma Arpa Kesim Mükemmel İşçilik - 925 Ayar Gümüş Püsküllü
 • Gümüş İşlemeli İSİM Yazılı Kazaz Püsküllü Oltu Tesbih
 • Gümüş Taneleri İle İsim Yazılı OLTU Tesbih
 • Oltu Tesbih Silindir Kesim - 925 Ayar Gümüş Püsküllü
 • Oltu Tesbih Sade İşlemesiz Tesbih
 • Oltu Tesbih Oval Olimpiyat Sarma
 • Oltu Tesbih Oval Pirinç Sarma
 • Oltu Tesbih Osmanlı Tuğrası İşlemeli

Oltu Taşı Tesbih Fiyatları

Oltu taşı tesbih fiyatları, orijinal Oltu taşı ve Rus Oltusu taşları özelliklerine göre farklılık gösterir. Hakiki Oltu taşı işlemesinden elde edilen tesbih modellerinin fiyatları daha pahalıdır. İşlemeciliği ve taşın orijinal özelliklerinin birleşiminden dolayı daha yüksek kaliteye sahiptir. En pahalı Oltu tesbih fiyatları, Hakiki Erzurum Oltu taşı tesbihlerin fiyatlarıdır. Hakiki Erzurum Oltu taşı tesbihlerin fiyatları; 180 TL ile 5 bin TL arasında değişkenlik göstermektedir. Oltu taşı tesbihlerin fiyatları, kampanyalar dahilinde belirli dönemlerde indirimli olarak hizmetinize sunulur. Rus Oltu taşı tesbih fiyatları ise; 85 TL ile 220 TL arasında değişken fiyatlara sahiptir. Hakiki Oltu taşı ya da Rus Oltusu tesbih modellerimizi, internet sitemiz üzerinden daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Zevkinize ve bütçenize uygun olan Oltu taşı tesbih modelini sipariş verebilirsiniz.

Osmanlı Pazar Oltu Taşı Tesbihler

Osmanlı Pazar web sitesinden sipariş edebileceğiniz yüzlerce model arasında tüm modellerde ürünler için belirli dönemlerde indirim yapılmaktadır. Oltu taşı tesbih çeşitleri, müşteriler tarafından en çok ilgi gösterilen modellerin başında geliyor. Karpuz yarma arpa kesim, kusursuz işçiliğe sahip olan model gibi pek çok yeni ürünle müşteri karşısına çıkılıyor. Piyasada varlığını sürdüren tüm modellere mobil cihazlardan veya bilgisayardan yapılacak girişlerle web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Sadece arpa kesim modeller değil, silindir kesim ve karpuz kesim modelleri de bulunuyor. Bir adet sipariş verebileceğiniz gibi, stok durumuna göre ürünlerin yüzlerce adet siparişini de tek seferde verme olanağına sahipsiniz. Özel Erzurum oltu tesbih tasarımıyla piyasada yerini alan Osmanlı Pazar, 14 ayar altın bulunan lüks tesbih modellerinin de yer aldığı bir ürün kataloguna sahiptir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.